Q&A

Sjefen min vil ikke betale meg den tiden det tar å stenge butikken på kvelden. Dette utgjør ca 15-20 minutter hver gang. Har han lov til å nekte å betale meg?

Denne kjenner jeg meg så altfor godt igjen i. Og har selv hatt erfaring med sjefer som utnytter de ansatte på tid. Du skal i dette tilfelle forholde deg til hva som står om overtid i kontrakten. I prinsippet skal du kun få betalt for 7.5 timer arbeid, men som enhver god ansatt, vil du ikke forlate butikken åpen, fordi du ikke rakk alt innen tiden du ble gitt. Her ville jeg snakket med de andre ansatte og vurdert å gå samlet for å endre rutinene. For eksempel vise til overtid i arbeidsmiljøloven § 10-6


Les flere Q&A's

Noe du lurer på? Vår juridiske skribent svarer deg gratis på spørsmål. Send inn til post@nbguiden.no. Spørsmålene kan bli publisert, og vil da bli anonymisert.